czwartek, 25 sierpnia 2016

Placki z cukinii

Nie samym cukrem cukrzyk żyje ;-) Czasem coś wytrawnego też można zjeść ;-)

Dziś ma dla was przepis na placki z cukinii. Oczywiście,że zaraz ktoś powie smażone dla diabetyka ??? To podobnie jak z marchewką jeden może jeden nie. Przepraszam, Was że tak ironizuję , ale mimo dość krótkiego doświadczenia z tą paskudą cukrzycą, wiem już, że każdy z nas musi uczyć się na sobie , testować próbować i mierzyć cukier ;-) A wracając do placków-smażymy je na minimalnej ilości tłuszczu .

Z podanych proporcji wychodzi ok 25-26  placków. Ja przeliczyłam na porcję 3 placki po ok 60 g (jedna kopiata łyżka surowej masy
100 g placków usmażonych ma ok 1,7 WW
Jeden placek ma ok 70 kcal


Składniki:

500 g cukinii
700 g ziemniaków
200 g cebuli
2 jajka (po ok 60g)
80 g mąki orkiszowej ( zmielone płatki orkiszowe, jeśli ktoś chce może dać każdą inną mąkę)
sól, pieprz, pieprz ziołowy, ew papryka ostra lub inne przyprawy które lubicie

Cukinie w całości ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy starte ziemniaki i cebule. Solimy i odstawiamy na ok 30 min. Warzywa puszczą dużo soku, który potem wylewamy. Następnie dodajemy jajka, mąką i przyprawiamy do smaku. Wszystko dokładnie mieszamy. Smażymy na odrobinie bardzo mocno rozgrzanego tłuszczu z obu stron. Po usmażeniu odsączamy na papierowym ręczniku.  Surowa masa może spokojnie leżeć w lodówce 2 dni , Pamiętajcie tylko,że mocno ciemnieje z wierchu, wiec jeśli smażycie dnia kolejnego dobrze wymieszajcie.


1 komentarz: