środa, 26 czerwca 2013

Likier pomarańczwy z melisą

Sezon na domowe przetwory i nalewki rozpoczął  się na dobre. Ja już dziś zachęcam was do eksperymentowania w tym temacie. Przychodzi taki szary dzień jak dziś a wy z domowego barku wyciąganie takie cudo wypijacie kieliszeczek i świat od razu staje się piękniejszy:-) Przygotujcie sobie więcej, a w okresie Świat Bożego Narodzenia, przelejcie do ładnych buteleczek , zapakujcie i prezent dla bliskich gotowy .Za wasze zdrowie nalewka pomarańczowa z melisą.

 Przepis na likier znalazłam kiedyś n w internecie, zmodyfikowałam , dodałam melisę i wyszło pysznie

400 ml przegotowanej wody
0,5 litra spirytusu
5 pomarańczy na sok
3 pomarańcze na skórkę
 50 dag cukru
świeże listki melisy

Pomarańcze sparzyć obrać  skórkę  i drobno pokroić, włożyć do słoja, zalać spirytusem. Odstawić na 5 dni. Po tym czasie przecedzić przez gazę. Świeże,  pomarańcze umyć, sparzyć i zetrzeć z nich skórkę na drobnej tarce. Z pomarańcz wycisnąć sok. Wodę ze startą skórką i cukrem zagotować pod sam koniec dodać listki melisy i wystudzić. Syrop połączyć z przecedzonym spirytusem i sokiem z pomarańcz. Odstawić na 48 godzin. Następnie przelać przez filtr do kawy do butelek i odstawić na 3 miesiące w ciemne miejsce.

* po przelaniu do buteleczek możecie do każdej wrzucić po kawałku skórki pomaranczowej i listek melisy


1 komentarz:

  1. Witam, mam pytanie w sprawie tej nalewki, a mianowicie, spiritus ma mieć 95% i takim zalewamy owoce drobno pokrojone, nie będzie on za mocny dla pomarańcza, oraz po 5 z drugiej części pomarańczy ścieramy skórkę a sok do nalewu ze spirytusu dodajemy i na koniec melisa ile listków gałązek dodać

    OdpowiedzUsuń